Před pár lety, když jsem s focením začínal, tak už se na trhu pomalu ale jistě prosazovaly bezzrcadlovky. Mě osobně to ale pořád táhlo ke klasice v podobě zrcadlovek. Samozřejmě jsem nechtěl udělat, protože co si budeme nalhávat. Chyba při výběru systému a značky je v tomhle oboru dost a dost nákladná sranda. A tak jsem zkoušel a testoval a sledoval a studoval. Co proč kde a jak. A v té totální záplavě informací jsem si vzpomněl na jednu radu, kterou jsem před lety dostal od kamaráda. "ideální je, pokud máš kolem sebe někoho má stejnou techniku, můžete si pak půjčovat skla" a já měl u sebe člověka, který na pentaxy fotí již léta. Díky tomu jsem si je mohl skvěle osahat. Zjistit jejich přednosti a slabosti. 
K porovnání jsem měl Nikon, Canon, Panasonic a Sony. Prošel jsem si m4/3, APS-C i FF
Osobně třeba nechápu, jak někoho mohl oslovit např. SONY A7 první generace, protože fotit s ním bylo naprosto příšerný a líp na mě působil i Nikon3200. Nutno říct, že od té doby sony urazilo opravdu velký kus cesty k lepšímu.
Moje kroky se pomalu ale jistě ubíraly k pentaxu. Seděla mi ergonomie, líbílo se mi o to jak na mě značka působila. Osobně nemám rád takový ten styl "každý rok musíme vydat nový model", který je teĎ ve fotosvětě tak módní a je to podle mě velká škoda, protože tak dochází k tomu, že nám technika začala Zastarávat, ale často ne výkonem, ale jen mentálně. Však si Vemte, někdo v roce 2021 představí super špičkovou bezzrcadlovku za 100K tak si řeknete cool to bude něco a pak zjistíte že 5let stará K1 má lepší Dynamickej rozsah ... Tak WTF
jasně může tam bejt hromada dalších funkcí co K1 nemá (hlavně kvůli tomu, že je to zrcadlovka), ale většina lidí je stejně nikdy nevyužije. Fakt, že Foťaky dosáhly určitého stupně obrazovÉ a často i ergonomické dokonalosti vyjadřuje také to, že většina nových cool funkcí, které v nich jsou se zaměřují hlavně na video.
A pentax je přesně ta značka, která si jede to svoje. Než něco udělají, tak to trvá, ale pak to prostě stojí za to. Postupně jsem si prošel K5, K3, K3 mkII, K1 a nakonec K3 mkIII
A právě K3 MKIII pro mě osobně byl nejtěžší přechod.
Předtím jsem šel pokaždé do lepšího modelu. Nejprve APS-C a pak přesedlání na FF (paráda, že objektivy jsou kompatibilní). Právě v době kdy jsem používal jako hlavní foťák K1 jsem se začal hodně profilovat na Eventy a Sportovní fotografii. A Tady samozřejmě Xlet stará technologie K1 byla dost na hraně.
Rychlost AF ... no raději nemluvit
Počet snímků za sekundu ... NO hrozný (když to člověk porovnával s jinou technikou)
Ale K1 je pořád Neskutečné dobře vyrobený FF foťák za 55 000Kč a sportovní speciály jsou cenové opravdu jinde.
A tak se člověk začal učit, přemýšlet o tom jak fotit aby šlo s daným omezení a ono to fakt šlo a lezly z toho fotky, který prostě vypadaly TOP. Jasně člověk mel víc odpadu a třeba víc práce v Postprodukci, ale často to bylo spíš tím, že jsem byl Levej, než že by nezvládl foťák. Ono navíc fotit sport na 36MPX ... NO byl to někdy pain to upravovat. Takže na sport se ji líp jevila K3 MKII a dost často jsem je také točil. Ono navíc APS-C má díky crop faktoru na sport taky nějaké ty výhody.
Proto když začaly unikat Leaky ohledně K3 MKIII byl jsem hodně nadšenej. Jenže tohle nadšení dost opadlo, když se ukázala cena.
Jako 55 litrů za APS-C zrcadlovku v roce 2021??? Jako RLY???
A tak opět přišel na řadu strejda google a mnoooho a mnoho videí, testů a informací. A hned vedle toho samozřejmě otázky typu ... Hm canon R5, NIkon Z6 nebo třeba starší CANON 1DX MKII .... A už to jelo. A ten má tohle a ten má tamto a ten umí tohle a bla bla. 1DX jsou prostě TOP hračky a to i v téhle době, ale budu chtít kupovat sestavu skel, když vím, že CANON přešel na novej systém, takže všechno bych potom musel jet přes redukci, nebo kupovat znovu? Mám chuť měnit všechny skla z pentax systému? Nemám jich zrovna málo, takže to bude poměrně raketa. Zase Pentax mi sedí na portréty, krajinky atd. Budu na to chtít tahat 1DX? A jak odolají moderní bezzrcadla venku? Mají také utěsněné objektivy atd. atd. 
Několikrát jsem už byl rozhodnutý, že to bude tak a tak. 
A ona ta K3 MKIII byla aps-C ale 26Mpix
Uměla 12 Snímků za sekundu
Měla hodně rychlej AF a v Live View režimu umí ostřit AF na oko
Pořád je naprosto skvěle zpracovaná
Mám k ní Kompatibilní objektivy
A tak začalo další kolečko, protože pentax se zatvrzele drží svojí koncepce zrcadlovek a svého světa. Nejde každou chvíli ven s novým modelem, klíčilo ve mě takové to semínko strachu "co když si koupím K3 MKIII a frajeři to pak zabalí", byl jsem v tu chvíli přesně tou obětí moderní doby. I kdyby značka skončila, tak ten foťák přece bude fotit pořád stejně dobře.
A tak se u mě doma usadila K3 MKIII a je prostě Fantastická. Samozřejmě mě ještě čeká pořízení druhého záložního těla, ale tam trochu otálím, protože ... Mám nějaké podpultové informace, že pentax chystá také nový FF a měl by být venku 2022
A jak znám pentax, tak pokud to je pravda, rozhodne to nebude jen tak nějaké malá evoluce K1
Back to Top